دلایل بیماری های لثه چیست؟
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
دلایل بیماری های لثه چیست؟
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی دندان -60-دلایل بیماری های لثه چیست؟

تعداد بازدید : 216
نویسنده پیام
youka آفلاین


ارسال‌ها : 2
عضويت : 24 /2 /1396
دلایل بیماری های لثه چیست؟
اگر دندان ها به صورت روزانه با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تمیز نشوند، امکان تشکیل پلاک وجود دارد و باکتری های موجود در پلاک دندان نه تنها بر لثه ها و دندان ها تاثیر می گذارند، بلکه علاوه بر این می توانند بر بافت لثه ها و استخوان نگهدارنده دندان ها نیز تاثیر مخرب داشته باشند و باعث تحلیل لثه شوند. به این ترتیب همواره احتمال لق شدن دندان ها در دهان و افتادن آنها وجود دارد یا ممکن است لازم باشد دندان توسط دندان پزشک کشیده شود.بیماری لثه می تواند در هر سنی ایجاد شود، اما احتمال ابتلا به این بیماری در بین افراد بزرگسال بیشتر است. اگر این بیماری در مراحل اولیه آن تشخیص داده شود، بیماریهای لثه را می توان با مراجعه به دندان پزشک درمان کرد. اگر شما با علائم زیر مواجه شدید لازم است به منظور درمان بیماری لثه به دندانپزشک مراجعه کنید:
التهاب لثه، ورم کرده یا حساس شدن آنها
در زمان مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی لثه وجود داشته باشند.
دندان ها به خاطر تحلیل لثه ها بلندتر از حالت عادی به نظر برسند.
لثه ها از روی دندان ها جدا شده یا کنار بکشند و به این ترتیب در محل خط لثه ها کیست ایجاد شود.
ایجاد تغییر در وضعیت قرارگیری دندان ها در کنار یکدیگر در زمان گاز گرفتن
خارج شدن چرک از بین دندان ها و لثه ها
بوی بد مداوم دهان یا وجود مزه بد در دهان
علت
بیماری لثه از جمله عفونت لثه می تواند در نتیجه تعدادی از عوامل برای فرد ایجاد شود، اما عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان رایج ترین علت ابتلا به این بیماریهای لثه است. رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان همچون عدم مسواک زدن مناسب یا منظم می تواند باعث ایجاد پلاک بر روی دندان ها شود. همچنین دهان شما مملو از باکتری ها است که با ترکیب آنها با ذرات غذایی کوچک و بزاق امکان تشکیل یک لایه از پلاک بر روی دندان ها وجود دارد. هنگامی که این پلاک ها مواد غذایی و نوشیدنی های دارای سطح بالای کربوهیدرات (مواد غذایی شیرین یا حاوی نشاسته) را مصرف می کنند، این کربوهیدرات ها به انرژی مورد نیاز برای فعالیت باکتری ها تبدیل می شود و به این ترتیب بطور همزمان در دهان اسید ترشح خواهد شد. با گذشت زمان اسید ترشح شده در پلاک ها باعث از بین رفتن سطح دندان و ایجاد پوسیدگی می شود. علاوه بر این باکتری های موجود در پلاک ها می توانند باعث ایجاد آسیب به لثه ها شوند و باعث التهاب و عفونت لثه شود. امکان پاک کردن پلاک ها به سادگی با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان ها وجود دارد، اما این پلاک ها می توانند به تدریج سفت شده و در صورت پاک نشدن تبدیل به ماده ای به نام جرم شوند. جرم لایه ای است که محکم تر از پلاک به دندان می چسبد و امکان پاک کردن آن فقط با مراجعه به دندان پزشک یا متخصص بهداشت دندان وجود دارد.
در عمل بیماری لثه سه مرحله اصلی دارد:
ژنژیویت یا التهاب لثه: ژنژیویت اولین مرحله از بیماری لثه است که با التهاب لثه ها به خاطر پلاک های ایجاد شده روی خط لثه همراه است. اگر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه نتواند باعث حذف پلاک روی دندان شود، امکان تولید اسید (سم) به واسطه فعالیت باکتری های موجود در پلاک های دندان وجود دارد و این اسید می تواند بر بافت لثه تاثیر گذاشته و باعث ابتلا به بیماری لثه ژنژیویت یا التهاب لثه شود. در این زمان شما ممکن است با خونریزی لثه ها در زمان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مواجه شوید. در مراحل اولیه بیماری لثه، امکان بازیابی آسیب وارد شده وجود دارد و در این مرحله از بیماری استخوان و بافت نگه دارنده دندان هنوز تحت تاثیر قرار نگرفته است.
پریودنتیت: در این مرحله، استخوان اطراف دندان و فیبرهای نگهدارنده آن به صورت غیر قابل برگشت دچار آسیب می شوند. در این زمان ممکن است تشکیل کیسه های خاص در زیر خط لثه شروع شود و این کیسه ها محل گیر افتادن غذا و مواد باقیمانده در دهان است که باعث عفونت لثه می شود. در صورت مشاهده این مشکل استفاده از روش درمانی مناسب و بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان در خانه معمولاً می تواند از بدتر شدن بیماری لثه جلوگیری کند.
پریودنتیت پیشرفته: پریودنتیت پیشرفته آخرین مرحله از بیماری لثه است که در آن فیبرها و استخوان نگهدارنده دندان ها تخریب می شوند و این تخریب می تواند باعث سست شدن دندان ها یا حرکت آنها در دهان شود. این مشکل می تواند بر وضعیت گاز گرفتن دندان ها تاثیر گذارد و اگر نتوان با استفاده از روش های درمان پیشرفته دندان ها را نجات داد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان وجود داشته باشد.
عوامل خطر
علاوه بر لزوم رعایت مناسب بهداشت دهان، تعدادی از عوامل می توانند ریسک ایجاد بیماری لثه را برای شما افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر هستند:
سیگار کشیدن
بالا رفتن سن: بیماریهای لثه بیشتر در بین افراد مسن مشاهده می شود
وجود سابقه بیماری لثه در خانواده
دیابت: شرایطی است که باعث می شود سطح قند خون بسیار بیشتر از حد عادی مورد نیاز باشد.
ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن: برای مثال به خاطر شرایطی همچون ابتلا به بیماری ایدز یا درمان های خاص مثل شیمی درمانی (روش درمانی قوی که در آن سلول های سرطانی کشته می شوند)
سوء تغذیه: شرایطی که در آن رژیم غذایی فرد به مقدار کافی از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن برخوردار نیست می تواند منجر به بیماری لثه شود.منبع : متخصص پاتولوژی فک، دهان و دندان
استرس و فشار عصبی
تشخیص
تشخیص بیماری لثه معمولاً ساده است. این تشخیص بر اساس شرح علائم بیماری و معاینه دهان بیمار انجام می شود. دندان پزشک هنگام معاینه به دنبال پلاک و جرم ایجاد شده بر روی دندان ها و نیز بررسی وضعیت خونریزی لثه ها خواهد بود. برای تعیین شدت بیماری دندانپزشک ممکن است فعالیت های زیر را انجام دهد:
از یک ابزار دندان پزشکی برای معاینه عمق کیسه های ایجاد شده بین لثه ها و دندان ها استفاده کند. دندان پزشک یا متخصص بهداشت دهان یک ابزار فلزی مخصوص را در چند نقطه از دهان بین خط لثه و دندان ها فرو می کند. در یک دهان سالم، عمق کیسه ها معمولاً بین 1 تا 3 میلی متر است. اما وجود کیسه های عمیق تر از 5 میلیمتر می تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری لثه پریودنتیت باشد.عکس برداری رادیولوژی از دندان ها برای کنترل مقدار از بین رفته استخوان در نواحی مورد نظر و معاینه دقیق تر عمق کیسه های ایجاد شده در دهان بین لثه ها و دندان ها.


پنجشنبه 09 شهریور 1396 - 14:34
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ