بویلر بخار
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
بویلر بخار
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی بسته های تخصصی پرسش و پاسخبویلر بخار

تعداد بازدید : 82
نویسنده پیام
mahsabk آفلاین


ارسال‌ها : 2
عضويت : 29 /10 /1397
بویلر بخار
بویلر چیست؟
بویلر، یا همان ژنراتور بخار، دستگاهی طراحی شده برای تبدیل مایع به بخار می باشد. در یک نیروگاه بخار معمولی، یک بویلر شامل، کوره ای که در آن سوخت سوزانده می شود، سطوح انتقال حرارت از مواد احتراق به آب، و یک فضا که می توان در آن بخار تشکیل شده را جمع آوری کرد، می باشد. یک دیگ بخار معمولی دارای کوره ای است که سوخت های فسیلی را می سوزاند و یا در برخی تاسیسات سوخت های زباله سوزانده می شوند. همچنین می توان از یک راکتور هسته ای به عنوان یک منبع حرارتی برای تولید بخار تحت فشار استفاده کرد.
تاریخچه بویلر
بویلرها در اوایل قرن بیست و یکم توسط قهرمان الکساندریا ساخته شدند اما فقط به عنوان اسباب بازی مورد استفاده قرار گرفتند!! تا اینکه قبل از قرن 17 توجه ویژه ای به پتانسیل نیروی بخار برای کار عملی نشان داده شد. اولین بویلر با شیر ایمن توسط دنیس پاپین از فرانسه در سال 1679 طراحی شده است. بویلر اولیه در انگلستان ساخته شد و از قرن 18 مورد استفاده قرار گرفت و از آهن ساخته شده بود و زمانی که مزایای استفاده از دما و فشار بالا درک شد، تولید کنندگان آهن را به فولاد تبدیل کردند. دیگهای مدرن امروزی از فولاد آلیاژی ساخته شده اند تا در فشارهای بالا و درجه حرارت بسیار بالا مقاومت کنند.
بویلر فایر تویوب (fire-tube)
اکثر دیگهای بخار متعارف به دو نوع فایر تویوب (fire-tube boiler) یا واتر تویوب ( water-tube boiler) دسته بندی می شوند در نوع فایر تویوب، لوله های فولادی که از طریق آن گازهای داغ حاصل از جریان کوره عبور می کنند آب را احاطه می کنند. بخار جمع آوری شده بالای سطح آب در یک درام استوانه ای شکل قرار می گیرد. یک سوپاپ اطمینان طوری تنظیم می شود که اجازه فرار بخار در فشار بالاتر از فشار کار عادی را می د هد. این دستگاه در همه دیگهای بخار ضروری است، زیرا ادامه افزودن گرما به آب در یک حلقه بسته بدون استفاده از فرار بخار منجر به افزایش فشار و در نهایت انفجار دیگ بخار می شود.
بویلر فایر تویوب (fire-tube) دارای مزیت آسان برای نصب و راه اندازی است و در تاسیسات کوچک به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند از گرم کردن ساختمان ها گرفته تا انرژی برای فرایندهای عملیاتی کارخانه. بویلر فایر تویوب در لکوموتیوهای بخار نیز استفاده می شود.
بویلر واتر تویوب (water-tube)
در بویلر واتر تویوب ، آب داخل لوله ها با گردش گازهای داغ کوره در خارج از لوله ها گرم می شود. هنگامی که بخار توربو ژنراتور در اوایل قرن بیستم توسعه یافت، بویلر های واتر تویوب مدرن در واکنش به تقاضای مقدار زیادی بخار در فشار و درجه حرارت بسیار بالاتر از آنچه در بویلرهای فایر تویوب امکان پذیر بود، ایجاد شد. لوله ها در خارج از درام بخار هستند، که هیچ سطح حرارتی ندارد و بسیار کوچکتر از بویلر فایر تویوب است. به همین دلیل، درام دیگ بخار watertube توانایی بهتری برای تحمل فشار و دماهای بالاتر دارد. انواع مختلفی از اندازه ها و طرح های بویلر های واتر تویوب در کشتی ها و کارخانجات استفاده می شود.
بویلر اکسپرس با لوله های آب کوچک برای تولید سریع بخار طراحی شده است. بویلر فلاش ممکن است نیاز به یک درام بخار نداشته باشد، چرا که لوله ها در دمای بسیار بالا عمل می کنند و آب تغذیه قبل از خروج از لوله ها به بخار تبدیل شده و سوپر هیت می شود. بزرگترین واحدها در نیروگاه های مرکزی ایستگاه های برق عمومی یافت می شوند. واحدهایی در اندازه های قابل توجه در کارخانه های فولاد، کارخانه های تولید کاغذ، پالایشگاه های نفت، کارخانه های شیمیایی، و دیگر کارخانه های تولیدی بزرگ استفاده می شود.
تست و بازرسی بویلر
به دلیل حسایات بالای بویلر ها و رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از بروز حوادث و انفجار بویلر باید در بازه های زمانی مشخص بسته به نوع فعالیت و فشار کاری بویلر تست بویلر و بازرسی بویلر و صدور گواهی سلامت بویلر ها توسط کارشناس و بازرس مربوطه تست شود.
آماده سازی مناسب برای بازرسی های بویلر
بازرسی دیگ بخار بسیار رایج است و معمولا به صورت دوره ای لازم انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که تجهیزات به طور صحیح به کار گرفته می شود و به طور ایمن و درست کار می کند.
بازرسی خارجی زمانی انجام می شود که بویلر هنوز در خدمت است. بازرسی باید در یک زمانی انجام شود که وقفه کوتاه (به علت بازرسی) بر عملیات تسهیلات تاثیر نمی گذارد. اطمینان حاصل کنید که پرسنل از بازرسی ها مطلع هستند و اپراتورهای واجد شرایط برای هر تستی که ممكن است توسط بازرسان بویلر انجام شود، در دسترس هستند.
بازرسی داخلی زمانی انجام می شود که بویلر در خدمت نیست و کار پیچیده است، به همین دلیل است که شرکت نیک بینش کارن لیستی از نحوه آماده سازی برای بازرسی بویلر را مطرح می کند. اطمینان حاصل کنید که بویلر برای بازرسی به طور صحیح آماده شده، در غیر این صورت، بازرس بویلر می تواند از بازرسی تا زمانیکه بویلر به درستی آماده نشده، امتناع کند.
برای بازرسی داخلی بویلر، شما باید:

 • دیگ بخار را با استفاده از دستورالعمل های خاموش کردن مناسب، مطابق با دستورالعمل های عملیاتی بویلر خود، خاموش کنید.

 • قفل کردن و برچسب زدن تمام شیرهای بخار، آب و سوخت، سیستم احتراق و قطع برق.

 • اجازه دهید دیگ بخار به طور کامل خنک شود، 24 تا 28 ساعت بسته به نوع و اندازه دیگ بخار.

 • باز کردن تمام خطوط تخلیه و خروجی و تخلیه دیگ بخار.

 • برداشتن اتصالات بازرسی در کانکتور های ستون آب.

 • تمام صفحات جلوی درب و سوراخ چاه را بردارید.

 • تمام اتصالات شستشو را حذف کنید.

 • پاک کردن همه لجن و پوسته یا فلس شل از داخل دیگ بخار. ابتدا با بازرس بویلر خود چک کنید، زیرا برخی از بازرسان ترجیح می دهند با پوسته و لجن در دیگ بخار بازرسی بویلر را انجام دهند.

 • همه دستگاه های شناور کم آب قطع جریان سوخت در اتاق ها را باز کنید.

 • همه دستگاه های شناور کم آب قطع جریان سوخت مقابل اتصالات لوله کشی را باز کنید.

 • بعد از تخلیه و خنک کردن دیگ بخار، بستن، قفل کردن و برچسب زدن دریچه ها.

 • تمام پانل ها / درهای دسترسی جلو و عقب را باز کنید.

 • حذف تمام دوده و خاکستر از سطوح کوره دیگ بخار و توری های (در صورت وجود( باز هم، اگر بازرس بویلر شما می خواهد قبل از تمیز کردن این منطقه را بررسی کنید با او هماهنگ شوید.

 • برای تمام سوراخ و دهانه ها واشر جدید بیاندازید و واشر را دوباره استفاده نکنید.

 • بازرسی دیگ آبگرم

 • شرکت بازرسی دیگ بخار

 • اصول بازرسی مخازن تحت فشار

 • بازرسی مخازن تحت فشار

 • تست هیدرواستاتیک

 • ضخامت سنجیامضای کاربر : بازرسی دیگ بخار تست هیدرواستاتیک بازرسی فنی لیفتراک بازرسی جرثقیل اجرای چاه ارت
یکشنبه 28 بهمن 1397 - 14:47
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ