آب انبار بی بی قشم
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
آب انبار بی بی قشم
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی آیا می دانید...آب انبار بی بی قشم

تعداد بازدید : 48
نویسنده پیام
amiralli96 آفلاین


ارسال‌ها : 191
عضويت : 26 /2 /1397
آب انبار بی بی قشم
زمانی حرف از مهاجرت به جزیره قشم می شود , مسلما او‌لین چیزی که در ذهنیت شما نقش می بندد , وجود سواحل متفاوت و جاذبه های توریسم آنجاست . البته در کنار این جاذبه ها , بناهای سنتی و سابق هم موجود است که فی مابین گردشگران تور قشم ارزان شناخته شده‌است و جزء لبریز گشوده دیدترین بخشها قشم به شمار میرود . یکی‌از این بناها , آب انبار بی بی قشم است .

آب همواره یکی پرکاربردترین مواد مایع و فراوانترین مخلوط در فضای سبز است . با وجود این صرفا 3 درصد از آب های کره زمین , قابل شرب و آشامیدن است و باقی آن به دلیل شور بودن و دارا بودن نمک ها علی الخصوص نمک خوراکی , غیر قابل به کارگیری است . با اعتنا به مصرف بی منش آن و مواجه با نبود آب , دسترسی به آن , در بعضی از کشورها , به یک چالش دورازشوخی تبدیل شده‌است .
در قبلی و او‌لین سکونتگاه آدم هم در کنار آب صورت گرفت , ابعاد و طی سالیان متمادی انسان بدین پی پیروزی که برای مراقبت و استعمال خوبتر از این منابع , نیاز به گردآوری آب و احداث بنا هایی داراست تا از روش آن بتواند , در تمامی فصل های سال , آب شرب و مصرفی خویش را , تامین نماید . حفر قنات و ساخت آب انبار , احتمالا یکی‌از اولی روش هایی بود که برای گردآوری آب صورت گرفت .
در کشور‌ایران و در بیشتر بخش ها گرمسیری , با دقت به نبود باران در‌این بخش ها , احداث آب انبار ها یک کدام از شاخص ترین موادسازنده این بخش ها به حساب آورده می شود . به طوریکه در بیشتر بخش ها می توان آب انبارها و قنات هایی را پیدا کرد .
آب انبار بی بی قشم هم با همین انگیزه ساخته شد . این آب انبار یکی‌از سابق ترین آب انبار های این ناحیه به شمار می رود.

آب انبار ( برکه ) بی بی در قشم یک کدام از کهن ترین آب انبار هایی است که برای ذخیره آب درین جزیره ساخته شد . این آب انبار بوسیله یک زن خیر و نیکو‌کار به اسم صوغیه همسر روحانی عبدالله حاکم وقت جزیره قشم و در سال 1202 قمری , ساخته شد .
آب انبار بی بی قشم در بخش شهاب و از توابع شهرستان قشم و از نقاط جذاب استان هرمزگان در جنوب کشور ایران است . با دقت به فقدان آب شیرین و قرار به چنگ آوردن جزیره قشم در بخش اقلیم گرم کشور ایران مردمان این جزیره با مشکلات تامین آب شیرین مواجه بودند که بعد از احداث این آب انبار و گردآوری آب , توانستند این ایراد را تا حدودی رفع نمایند .
آب انبار بی بی اولی آب انبار برکه ای است که به خاطر معماری سنتی وقدیمی خویش , مضاعف مورد دقت بوده است . برای ساخت این آب انبار از مصالحی نظیر سنگ , خشت , شفته آهک و ساروج مستعمل شده‌است . با دقت به گرم بودن بخشها و به کارگیری از سقف های گنبدی صورت در بنا های این ناحیه , سقف این آب انبار هم به صورت گنبدی صورت تاسیس شده است ,
سقف آب انبار بی بی قشم , بارها نوسازی شده و بعداز گذشت 200 سال از قدمت آن , هنوز نیز به اسم برکه بی بی قشم , مورد به کار گیری بومیان حوزه‌ , قرار میگیرد . در صورتی به قشم هجرت کردید تماشا از این جاذبه سنتی و جذاب را فراموش نکنید .

سه شنبه 10 دی 1398 - 10:14
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ