کولپوسکوپی چیست ؛ هزینه، جواب آزمایش و کولپوسکوپی رحم در زنان
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
کولپوسکوپی چیست ؛ هزینه، جواب آزمایش و کولپوسکوپی رحم در زنان
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی آیا می دانید...کولپوسکوپی چیست ؛ هزینه، جواب آزمایش و کولپوسکوپی رحم در زنان

تعداد بازدید : 5
نویسنده پیام
nyushagholami آفلاین


ارسال‌ها : 41
عضويت : 14 /5 /1399
محل زندگي : tehran
سن : 22
کولپوسکوپی چیست ؛ هزینه، جواب آزمایش و کولپوسکوپی رحم در زنان
کولپوسکوپی چیست؟ این روش برای بررسی دهانه رحم ، واژن و ولو با وسیله مخصوص جراحی به نام کولپوسکوپ بوده که در انگلیسی با اصطلاح Colposcopy و kol-POS-kuh-pee نام برده می شود.این روش معمولاً زمانی انجام می شود که نتایج آزمایش پاپ اسمیر (تست غربالگری برای شناسایی سلولهای غیر طبیعی دهانه رحم) غیر عادی باشد. کولپوسکوپ یک میکروسکوپ بزرگ و الکتریکی با نور شدید است که به پزشک کمک می کند تا دهانه رحم شما را کاملا واضح و در ابعاد بزرگتر ببیند.اگر پزشک بافتی غیرطبیعی در دهانه رحم مشاهده کند، نمونه برداری از بافت یا همان بیوپسی انجام می دهد. به روش بازیابی نمونه بافت از داخل دهانه رحم ، کورتاژ درون رحمی (ECC) گفته می شود. نمونه ها برای بررسی توسط پاتولوژیست به آزمایشگاه ارسال می شوند.می توان گفت این آزمایش خیلی سریع انجام شده و فرد هیچ احساس ناخوشایندی را حس نمی کند.علت انجام کولپوسکوپی چیست؟متخصص در موارد زیر کولپوسکوپی را پیشنهاد می دهد:

 • اگر نتیجه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد.

 • اگر مراجعه کننده بعد از مقاربت خونریزی داشته باشد.

 • اگر زائده یا رشد غیرطبیعی در دهانه رحم ، ولو یا واژن مشاهده شود.


 • همچنین برای تشخیص عارضه های زیر از کولپوسکوپی استفاده می شود:

 • تشخیص شروع درمان زگیل تناسلی

 • التهاب دهانه رحم (سرویکس)

 • سلول های غیرطبیعی دهانه رحم ، یا پیش سرطانی، سرطان دهانه رحم ، واژن یا ولو


 • آمادگی قبل از انجام کولپوسکوپیاین آزمایش در زمان خیلی کوتاهی انجام می شود ولی باید پیش از انجام آن به چند نکته توجه کنید:

 • از پزشک خود بخواهید تا آزمایش را با جزئیات کامل برای شما توضیح دهد.

 • اگر باردار هستید یا احتمال حاملگی وجود دارد، فراموش نکنید که به دکتر اطلاع دهید.

 • زمان انجام کولپوسکوپی را به هنگامی موکول کنید که خونریزی شدید عادت ماهانه ندارید. خونریزی قطره ای زمان اوایل پریود یا اواخر آن مشکلی ندارد. ولی این مورد را زمانی که برای تعیین وقت به پزشک مراجعه کردید، بپرسید.

 • پیش از آزمایش دوش واژینال انجام ندهید، از تامپون استفاده کنید یا 24 تا 48 ساعت قبل از روز آزمایش رابطه جنسی داشته باشید.

 • بعضی از پزشکان مسکن خفیف بدون نسخه را قبل از آزمایش در صورت انجام بیوپسی توصیه می کنند. قبل از روز آزمون این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

 • برای راحتی ، مثانه و روده خود را قبل از آزمایش خالی کنید.


 • کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟کولپوسکوپی معمولاً در مطب پزشک انجام می شود و 10 تا 20 دقیقه طول می کشد. به علاوه به بیهوشی نیاز ندارد. کارهایی که پیش از آزمایش انجام می شوند عبارتند از:

  1. همانند معاینه لگن یا تست پاپ اسمیر، به پشت دراز کشیده و پاها را دو طرف تخت ژنیکولوژی (تخت معاینه زنان) قرار دهید.

  2. پزشک کولپوسکوپ را در فاصله چند سانتی متر از ولو قرار داده و یک اسپکولوم را در واژن می گذارد. اسپکولوم دیواره های واژن شما را باز نگه می دارد تا پزشک بتواند دهانه رحم را به خوبی ببیند.

  3. دهانه رحم و واژن با پنبه و محلول سرکه پاک می شود تا مخاط از بین بروند و سلول های غیر طبیعی به صورت برجسته ظاهر شوند.

  4. کولپوسکوپ به داخل بدن شما برخورد نمی کند. پزشک ممکن است از مناطقی که مشکوک به نظر می رسند عکس یا نمونه برداری کند.

  5. پس از بیوپسی ، اغلب محلولی استفاده می شود که به کنترل خونریزی کمک می کند. این محلول مونسل نامیده می شود و اکثرا باعث ترشحات تیره می شود که بعد از انجام این عمل و به مدت چند روز قهوه ای مانند به نظر می رسد.


  6. تصویر: https://hpvdarman.com/wp-content/uploads/2021/02/women-colposcopy.jpgآیا کولپوسکوپی درد دارد؟ برخی از زنان از ورود اسپکولوم به داخل واژن احساس ناخوشایندی دارند. یا بعضی دیگر احساس سوزش ناشی از محلول سرکه را ناراحت کننده می دانند. اگر در طول آزمایش احساس اضطراب کردید ، تمرکز خود را روی نفس کشیدن های آرام و عمیق بگذارید تا حس آرامشتان باز گردد. در کل این آزمایش دردناک نیست.آیا بیوپسی همراه با کولپوسکوپی انجام می شود؟اگر پزشک برای شما بیوپسی یا همان نمونه برداری تجویز کرده است، انجام کولپوسکوپی بعد از آن کاملا بستگی به تشخیص وی دارد.
   منبع : https://hpvdarman.com/articles/%da%a9%d9%88%d9%84%d9%be%d9%88%d8%b3%da%a9%d9%88%d9%be%db%8c/

  چهارشنبه 29 بهمن 1399 - 10:56
  وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش  برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.  تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ