هر آنچه باید در مورد خونریزی مقعدی بدانید!
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
هر آنچه باید در مورد خونریزی مقعدی بدانید!
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی غدد و متابولیسم -50- هر آنچه باید در مورد خونریزی مقعدی بدانید!

تعداد بازدید : 17
نویسنده پیام
yeganehsorani72 آفلاین


ارسال‌ها : 61
عضويت : 16 /5 /1399
هر آنچه باید در مورد خونریزی مقعدی بدانید!
خونریزی مقعدی یا مشاهده خون در مدفوع اغلب از بیماریهای رایج و کم خطر مثل هموروئید (بواسیر) نشات میگیرد. اما در حال بیماران باید این نشانه ها را جدی گرفته و برای بررسی علت و درمان با پزشک مشورت کنند. زیرا در برخی موارد ممکن است خونریزی ناشی از بیماری خطرناک تری مثل سرطان باشد. در ادامه می توانید به طور کامل با علل خونریزی و درمان آن آشنا شوید.
علل خونریزی مقعدی
علل خونریزی مقعدی می تواند از خفیف تا جدی متغیر باشد. شرایط مرتبط با خونریزی مقعدی عبارتند از:

شقاق مقعد: زخم یا پارگی های کوچک در پوشش مقعد می تواند منجر به خونریزی و درد در هنگام دفع مدفوع شود. زخم شقاق ممکن است به دلیل یبوست یا در حین زایمان ایجاد شود.
آنژیودیسپلازی: این بیماری عروق خونی بزرگ شده در روده است که می توانند دچار زخم و پارگی شده و خونریزی کنند.
هموروئید: بواسیر یا همان هموروئید تورم و گشاد شدن رگ‌های خونی در مقعد و یا خارج از آن است. هموروئید داخلی در داخل بدن (رکتوم) قرار دارد. آنها درد ندارند اما می توانند باعث خونریزی شوند. در برخی موارد، آنها از مقعد خارج میشوند. برای آشنایی با روشهای درمان بواسیر روی لینک کلیک کنید.
یبوست: شرایطی است که مدفوع سفت شده و برای دفع نیاز به زور زدن است. این شرایط میتواند منجر به شقاق مقعد و بواسیر شود که هر دو می توانند منجر به خونریزی مقعدی شوند.
پولیپ مقعد یا کولورکتال: پولیپ ها توده هایی هستند که می توانند در بسیاری از نقاط بدن ظاهر شوند. اگر پولیپ در روده ایجاد شود، ممکن است خونریزی کند. پولیپ ها سرطانی نیستند، اما برخی از آنها به مرور زمان بدخیم می شوند.
سرطان مقعد یا سرطان روده بزرگ: با تشکیل تومورها، و رشد آنها به عروق خونی فشار وارد شده و رگ های خونی در روده بزرگ شکننده شده و یا حتی می توانند پاره شوند و باعث خونریزی شوند. فقط ۳.۴ درصد از موارد خونریزی مقعدی به دلیل سرطان روده بزرگ است.
بیماری التهابی روده (IBD): این بیماری شامل التهاب و عفونت روده است و دو نوع کولیت اولسراتیو (UC) و بیماری کرون شایع ترین نوع آن می باشد. خونریزی ممکن است همراه با درد رکتوم و اسهال رخ دهد.
بیماری دیورتیکول: دیورتیکول ها کیسه ها یا برآمدگی های کوچکی در روده بزرگ هستند که به مرور زمان رگ های خونی می توانند فرسایش یافته، پاره شوند و خونریزی کنند. هنگامی که هیچ علامتی وجود نداشته باشد، دیورتیکولوز نامیده می شود، اما اگر التهاب رخ دهد، دیورتیکولیت است. آنها با هم بیماری دیورتیکولار نامیده می شوند.
عفونت ها: عفونت روده یا عفونت های ناشی از باکتری ها مانند سالمونلا می تواند باعث خونریزی شود.
آسیب به دستگاه گوارش فوقانی (GI): زخم یا مشکلات دیگر در معده یا حتی مری می تواند باعث خونریزی از رکتوم شود. خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی بیشتر به صورت مدفوع سیاه و قیری ظاهر می شود.
برخی از شرایط می توانند منجر به خونریزی شوند، زیرا بر توانایی خون برای انعقاد تاثیر می گذارند. آنها شامل کمبود ویتامین K، هموفیلی، و تعداد کم پلاکت ها هستند که ترومبوسیتوپنی نیز نامیده می شود. علل کمتر شایع خونریزی مقعدی شامل واکنش های آلرژیک به انواع خاصی از مواد غذایی است.

علائم
بارزترین علامت خونریزی مقعدی، خون قرمز روی دستمال توالت یا خون قابل مشاهده یا مدفوع قرمز رنگ در کاسه توالت است. با این حال، مهم است که به رنگ خون (و رنگ مدفوع خود) توجه کنید. زیرا می تواند موارد مختلفی را نشان دهد:

خون قرمز روشن نشان دهنده خونریزی در جایی در قسمت پایینی دستگاه گوارش، مانند روده بزرگ یا راست روده است.

خون قرمز تیره یا شرابی ممکن است نشان دهنده خونریزی در روده کوچک یا قسمت اولیه روده بزرگ باشد.

مدفوع سیاه و قیری رنگ ممکن است نشان دهنده خونریزی از معده یا قسمت بالایی روده کوچک باشد.

دیگر علائم مرتبط با خونریزی مقعدی عبارتند از:

گیجی
غش کردن
احساس سرگیجه داشتن
درد رکتوم
درد یا گرفتگی شکم
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟
خونریزی شدید مقعدی می تواند یک اورژانس پزشکی باشد. اگر یکی از علائم زیر را نیز تجربه کردید به اورژانس مراجعه کنید:

پوست سرد
گیجی
خونریزی مداوم مقعدی
غش و سرگیجه
گرفتگی دردناک شکم
تنفس سریع و پی در پی
درد شدید مقعد
حالت تهوع شدید
خون در استفراغ
اگر خونریزی مقعدی شدیدتر را تجربه کردید، مانند قطرات کوچک خون از رکتوم، به پزشک مراجعه کنید. از آنجایی که مقدار کمی از خونریزی مقعدی می تواند به سرعت به مقدار زیادی تبدیل شود، جستجوی درمان در مراحل اولیه بسیار مهم است.
ادامه مطلب

امضای کاربر : کلینیک عابدیان، مرکز درمان بیماری های نشیمنگاهی (بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و ...) با استفاده از لیزر
کلینیک نوین ، مرکز درمان بواسیر

بیماریهای مقعدی
چهارشنبه 11 خرداد 1401 - 11:50
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ