بواسیر، بیماری نیمی از جمعیت ایران
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
بواسیر، بیماری نیمی از جمعیت ایران
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی غدد و متابولیسم -50-بواسیر، بیماری نیمی از جمعیت ایران

تعداد بازدید : 5
نویسنده پیام
yeganehsorani72 آفلاین


ارسال‌ها : 38
عضويت : 16 /5 /1399
بواسیر، بیماری نیمی از جمعیت ایران
بیماری بواسیر (هموروئید) در اثر تورم یا گشاد شدن دیواره سیاهرگ های کانال مقعد ایجاد میشود. وقتی سیاهرگ های مقعد در اثر عوامل مختلف تحت فشار و کشش قرار گیرد، دیواره این سیاهرگ ها متورم یا گشاد شده و به شکل زائده یا توده های متورم در رکتوم شکل می گیرند.

از علائم و نشانه های بیماری مبتوانیم به این موارد اشاره کنیم؛

درد مقعد که می‌تواند با دفع مدفوع یا هنگام نشستن شدت یابد.
خونریزی از مقعد یا خون در مدفوع خون ناشی از بواسیر و معمولاً قرمز روشن است.
احساس ناکامل بودن دفع در بواسیر داخلی
سوزش و خارش مقعد
بیرون زدن زائده های گوشتی از مقعد در رابطه داخلی و تورم اطراف دریچه مقعد رابطه خارجی
عوارض
عوارض این بیماری معمولا شایع نیستند از آنجایی که به آسیب شدیدی به همراه دارد معمولا بیماران به موقع برای درمان مراجعه می کنند اما اگر بیمار مدت طولانی در درمان هموروئید می کند ممکن است عوارض زیر برای فرد ایجاد شود:

کم خونی در اثر خونریزی های متعدد
درد شدید ناحیه مقعد
برای درمان بواسیر به چه پزشکی مراجعه کنیم؟
اولاً در صورت مشاهده هر یک از علمی که ذکر شد و سریع به پزشک مراجعه کنید.خونریزی مقعد در اغلب موارد بیماری بواسیر در ارتباط است اما ممکن است ناشی از بیماری های خطرناک دیگری همانند سرطان باشد پس از پیگیری پزشکی در اولین فرصت ضروری است!

برای درمان و تشخیص بیماری می‌توانید بدون تخصص جراح عمومی مراجعه کنید، کارهای متخصص جراحی بخش های مختلف بدن است. البته پزشکی عمومی نیز می تواند این بیماری را تایید کند.

تشخیص
کار تشخیص بیماری با پرسش سوالات بررسی وضعیت عمومی بیمار انجام میشود. در مرحله بعد برای تایید بیماری و معاینه از آنوسکوپ استفاده میشود. در مواردی ممکن است کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی ‌برای تشخیص بیماری انجام شود. یکی دیگر از روش های رایج تشخیص بیماری بررسی مقعد با انگشت است.

درمان بواسیر
متاسفانه راه برای درمان خود به خودی یا درمان در خانه برای بیماری وجود ندارد. بواسیر رمانی کامل برطرف شده است که زائده یا توده هموروئید با جراحی از مقعد خارج شود. از راه های درمان این بیماری به ترتیب اولویت می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛

درمان بواسیر با لیزر
بهترین راهکار قطعی و فوری برای درمان این بیماری لیزر درمانی است.در این روش فقط با تابش اشعه لیزر توده هموروئید را کوچک کرده و در کمترین زمان ازبین میبرند. لیزر بواسیر را می‌توانید در کلینیک پزشک سرپایی و بدون درد و خونریزی انجام دهید.

از مزیت های درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

درمان سرپایی بدون نیاز به بیهوشی
درمان قطعی و در کمتر از نیم ساعت
بدون درد و خونریزی
بدون نیاز به پانسمان
بدون نیاز به دوره نقاهت استراحت در منزل
هموروئیدکتومی
روش جراحی سنتی هموروئید،هموروئیدکتومی گفته می شود. در این روش با جراحی هموروئید را بریده را از مقعد خارج می کنند. اگرچه این روش می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد اما از آنجایی که خطرات بسیاری مثل بی اختیاری در کنترل مدفوع گاز روده دارد، پزشکان سالهاست که آن را به بیماران توصیه نمی کنند. از معایب درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛

نیاز به دریافت داروی بیهوشی و تحمل عوارض آن
احتمال عفونت یا آسیب به مقعد و بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده.
درد و خونریزی
ظرف زمان و هزینه های بیشتر
درمان خانگی

اگر چه روش های خانگی درمان این بیماری نمی توانند جایگزین جراحی و لیزر شوند و یا هموروئید را به طور کامل از بین ببرند، اما جهت تسکین موقت علائم بیماری قبل و بعد از درمان کاربرد دارد.

استفاده از پماد ها؛مصرف داروهای مانند آنتی هموروئید, هیدروکورتیزون یا لیدوکائین اگرچه می توانند در تسکین موقت علائم و رفع سوزش و خارش موثر عمل کند، اما درمان قطعی بیماری نیستند! مصرف پماد ها می تواند برای چندین ساعت علائم شما را تسکین دهد.
نشستن در آب گرم؛از آنجایی که این بیماری درد شدیدی دارد نشستن در آب گرم می تواند به تسکین این درد کمک کند، گرما گردش خون در عروق و رگها را افزایش داده و در تسکین درد موثر است.
ادامه مطلب

امضای کاربر : کلینیک عابدیان، مرکز درمان بیماری های نشیمنگاهی (بواسیر، شقاق، کیست مویی، فیستول و ...) با استفاده از لیزر
کلینیک نوین ، مرکز درمان بواسیر

بیماریهای مقعدی
شنبه 28 خرداد 1401 - 11:55
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ