ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی عفونت دندان-62-ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟

تعداد بازدید : 17
نویسنده پیام
niaz آفلاین


ارسال‌ها : 10
عضويت : 17 /2 /1401
ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟
یکی از مشکلاتی که ممکن است دندان شما را درگیر کند، عفونت ریشه دندان است. عفونت ریشه اتفاق ناگواری است که درصورتی‌که درمان نشود، می‌تواند آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به دندان، لثه‌ها و استخوان فک وارد کند. اگر می‌خواهید که با این مشکلات مواجه نشوید، باید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

درصورتی‌که پوسیدگی دندان رخ داده است، باید در اولین فرصت برای درمان آن اقدام کنید و اجازه ندهید که پوسیدگی گسترش پیدا کند. اگر پوسیدگی دندان گسترش پیدا کند، می‌تواند به ریشه برسد. زمانی که ریشه عفونی می‌شود باید به سرعت آن را درمان کنید.
ریشه‌ی عفونت کرده‌ی دندان درمان‌های مختلفی دارد که در ادامه‌ی این مطلب به آنها پرداخته‌ایم.
یکی از این روش‌ها کشیدن دندان و دیگری عصب کشی است. اما کدام یک انتخاب بهتری هستند؟
عصب کشی دندان بهتر است یا کشیدن دندان؟
در مواردی که می‌توان دندان را حفظ کرد، عصب کشی انتخاب بهتری است. دلایلی که عصب کشی نسبت به کشیدن دندان ارجحیت دارد شامل موارد زیر هستند؛

  • باعث می‌شود دندان واقعی و طبیعی خود فرد حفظ شود و نیازی به جایگزینی دندان ازدست‌رفته نباشد.

  • این روش نسبت به کشیدن دندان کمتر تهاجمی است و باعث می‌شود که دندان با آسیب کمتری برای شما کاربرد داشته باشد.

  • هنگامی که دندان شما برداشته نشود، دندان‌های دیگر به سمت حفره هجوم نمی‌آورند و در جای خود باقی می‌مانند.

  • اگر دندان عفونت کرده کشیده شود، ممکن است که عفونت به بخش‌های دیگر انتقال پیدا کند و به دندان‌های دیگر هم آسیب برسد.

  • کشیدن دندان نیازمند جایگزینی دندان است و روش‌های جایگزینی دندان هزینه و زمان بیشتری دارند.


البته در مواردی که دندان لق شده باشد نمی‌توان آن را با عصب کشی حفظ کرد و باید دندان کشیده شود. تنها زمانی می‌توانید از این روش استفاده کنید که دندان در جای خودش قرار داشته باشد.
عصب کشی بیشتر درد دارد یا کشیدن دندان؟
معمولاً این سؤال به ذهن شما می‌رسد که کدام روش درد بیشتری دارد. جالب است بدانید که بیشتر افرادی که می‌خواهند دندان خود را عصب کشی کنند، انتظار یک روش دردناک را دارند و نمی‌توانند به بی درد بودن آن اعتماد کنند.
اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که فرایند عصب کشی دندان دردی ندارد زیرا شما بی‌حس می‌شوید؛ بنابراین دردی احساس نمی‌کنید.
کشیدن دندان با بی‌حسی انجام می‌شود و معمولاً فرد دردی احساس نمی‌کند. اما زمانی که دندان کشیده می‌شود و بی‌حسی از بین می‌رود، فرد دردی را احساس می‌کند که گنگ است و معمولاً آزاردهنده است. برای برطرف کردن این درد می‌توان از مسکن‌ها استفاده کرد.
تفاوت کشیدن دندان و عصب کشی در چیست؟
در عصب کشی تنها انتهای اعصاب از دندان‌ها بیرون کشیده می‌شود اما در کشیدن دندان، تمام دندان به همراه عصب و بقایای آن بیرون کشیده می‌شود و این باعث می‌شود که دیگر چیزی از آن در فک باقی نماند.
در عصب کشی شما می‌توانید دندان را داشته باشید، اما دیگر عصبی وجود ندارد که پیام درد را به مغز برساند. در مواردی که تمایل به نگه‌داشتن دندان است، عصب کشی انجام می‌شود و زمانی که نمی‌توان دندان را حفظ کرد، کشیدن دندان انجام می‌شود.
برای آشنایی با این روش‌های دندانپزشکی مقاله بهتر است ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟ را در وب سایت دکتر محمد نیکزاد جراح و دندانپزشک را بخوانید.

دوشنبه 30 خرداد 1401 - 15:52
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ