درمان شایع ترین بیماری مقعد
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
درمان شایع ترین بیماری مقعد
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی غدد و متابولیسم -50-درمان شایع ترین بیماری مقعد

تعداد بازدید : 47
نویسنده پیام
yeganehsorani72 آفلاین


ارسال‌ها : 112
عضويت : 16 /5 /1399
تشکر شده : 2
درمان شایع ترین بیماری مقعد
با مطالعه ادامه این صفحه می توانید با انواع بیماری های نشیمنگاه و راهکار درمان هر یک آشنا شوید‌.

بواسیر یا هموروئید
بواسیر

بیماری بواسیر یا هموروئید در اثر تورم سیاهرگ های مقعد (داخل کانال مقعدی زیر پوست اطراف مقعد ) ایجاد می‌شود. وقت فشار زیادی به ناحیه مقعد وارد شود، دیواره سیاهرگ های آن متورم و بواسیر ایجاد می شود.

انواع
بواسیر به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می شود.

بواسیر داخلی: در این نوع از سیاهرگ های آسیب دیده داخل کانال مقعد هستند. به تدریج این زائده ها دچار افتادگی شده و از مقعد بیرون می زنند.
بواسیر خارجی؛ اگر سه رگ های متورم شده خارج از کانال مقعد زیر پوست اطراف آن باشد از نوع خارجی محسوب می شود. در این موارد بیمار از همان ابتدا علائم بیماری مثل درد را احساس کرده و علائم معمولاً شدیدتر هستند.
علت
هرعاملی که فشار زیادی را به مقعد وارد کند،علت این بیماری است.به طور مثال شرایط زیر احتمال ایجاد بواسیر را افزایش می دهند:

بارداری و زایمان
اسهال و یبوست شدید
بی تحرکی
جابجایی اشیا سنگین
انجام ورزش های سنگین
علائم
مهمترین علامت بواسیر درد است که بیشتر بعد از دفع مدفوع احساس می‌شود. سایر علائم این بیماری به شرح است:

خارش و سوزش
خونریزی یا مشاهده خون در مدفوع
لمس زائده های گوشتی بیرون زده از مقعد
احساس نیاز به دفع مدفوع به طور مداوم
درمان
برای درمان بواسیر در مراحل اولیه ممکن است با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند تا حدی علائم را تسکین داد، اما برای درمان قطعی باید این زائده متورم شده از مقعد، به وسیله جراحی یا لیزر از مقعد خارج شود. در حال حاضر بهترین روش درمان توصیه شده برای بواسیر لیزر درمانی است. در این روش سرپایی با استفاده از تابش اشعه لیزر بدون به کار بردن تیغ جراحی، زائده متورم شده را از مقعد خارج می کنند.

لیزر در کمتر از نیم ساعت بدون ایجاد عوارض جراحی مثل بی اختیاری این بیماری را درمان می‌کند.

شقاق
شقاق یا فیشر نوع دیگری از بیماری های شایع مقعدی است. این بیماری زخم کوچک یا ترکی عمیق است که روی پوشش داخلی مقعد ایجاد می شود. فشار و اسپاسم شدید داخل عضله باعث میشود، زخمی روی بافت مقعد ایجاد شود، که به تدریج عمیق تر شده و ترمیم آن بدون روش‌های جراحی مشکل است.

انواع
شقاق به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود؛

حاد: به شقاق هایی که کمتر از ۱۲ هفته از شروع آنها گذشته حاد گفته می شود، در این حالت علائم بیماری شدید تر است، ولی معمولا با انجام درمان های خانگی و دارویی بیماری رفع می‌شود.
مزمن : در صورتی که بیشتر از دوازده هفته از شروع بیماری گذشته و یا بیماری مجدد عود کند، از نوع مزمن است. در این صورت زخم شقاق عمیق تر شده و علائم بیماری هم شدت می یابد.
علت
علت بیماری مثل بواسیر، فشار و اسپاسم شدید عضله مقعد است. عوامل زیر می تواند در ایجاد بیماری موثر باشد:

بارداری و زایمان
اسهال و یبوست مزمن
رابطه جنسی مقعدی
ورزش های سنگین
جابجایی اجسام سنگین
اثرات بیماری های مقعدی
علائم
علائم رایج فیشر عبارتند از:

درد شدید مقعد در تمام طول روز احساس می شود
خونریزی لکه های خون قرمز روشن
سوزش و خارش
مشاهده زخم یا ترک عمیق که لبهای برجسته دارد.
درمان
برای درمان شقاق همان طور که اشاره کردیم در مرحله اولیه درمان های خانگی و دارو توصیه می شود. درمان های خانگی شامل روش هایی برای تغییر رژیم غذایی و افزودن فیبر ‌و‌ ملین برای جلوگیری از یبوست است. انواع داروها مثل آنتی فیشر جهت کنترل علائم فیشر مثل درد ، خارش و سوزش کاربرد دارد. شقاق های مزمن فقط با روش های جراحی و لیزر برطرف می شوند. درمان شقاق ها با لیزر جراحی سرپایی است که بدون درد و خونریزی و بدون عوارض بیماری را به طور قطع درمان می‌کند.

کیست مویی
کیست مویی حفره ای عفونی است، که زیر پوست اطراف مقعد و مابین دو‌کفل ایجاد می‌شود. این حفره ممکن است، بدون عفونت بوده و یا همراه عفونت و آبسه باشد.

کیست مویی میتواند در هر بخش از بدن ایجاد شود، اما معمولاً نوع مقعدی شایع تر است که کمی پایین تر از کمر و مابین دو کفل ایجاد می‌شود.

علت
علت بیماری کیست مویی برگشت مو به داخل پوست و رشد آن در خلاف جهت طبیعی است. سایش پوست سبب برگشت مو به داخل شده و این مورد می تواند عفونت زخم را در پی داشته باشد. داشتن موهای ضخیم و پرپشت در این ناحیه و جنسیت مردانه احتمال ایجاد این بیماری را افزایش می‌دهد.

علائم
مهمترین علامت کیست مویی مشاهده حفره یا سوراخ ای برجسته یا تو رفته است. که اغلب با عفونت یا آبسه پر شده است، از دیگر علائم این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛

درد ناحیه مقعد
خارش و سوزش
مشاهده زخم
ترشحات عفونی یا خونی
بوی بد این ناحیه که ناشی از عفونت ایجاد میشود.
درمان
برای درمان کیست مویی تنها راه ممکن انجام جراحی است، در واقع باید این حفره ایجاد شده، توسط روش های جراحی تخلیه شود، این حفره خود به خود از داخل به سمت خارج ترمیم می شود. جراحی کیست مویی با لیزر در کمتر از نیم ساعت، بدون درد و خونریزی، این بیماری را درمان میکند.

فیستول
فیستول نوعی بیماری عفونی مقعدی است که در نتیجه آبسه های درمان نشده ، ایجاد می‌شود. این بیماری سبب میشود مجرای یا مسیر غیر طبیعی دو عضو از بدن در ناحیه مقعد را به هم متصل کند. در نوع مقعدی این مسیر از داخل روده شروع شده و تا پوست اطراف مقعد امتداد می‌یابد. علت همانطور که اشاره شد، علت این بیماری عفونت های طولانی مدت و درمان نشده مثل آبسه است. وقتی عفونت برای مدت طولانی در بافت بدن باقی بماند و به تدریج پیشروی کرده و مسیری را ایجاد می‌کند که فیستول نامیده می شود. این مسیر باعث می شود، عفونت ها و آلودگی های داخل روده تا سطح پوست برسند.

علائم
مهمترین علامت و نشانه های بیماری سوراخی عمیق است که در اطراف مجرای مقعد شکل گرفته و معمولاً از آن ترشحات عفونی خارج میشود. از سایر علائم این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم ؛

درد
خارش و سوزش
ترشحات عفونی
بوی بد
خونریزی و یا مشاهده خون در مدفوع
درمان
برای درمان فیستول باید مسیر ایجاد شده با روش های جراحی از بین رود. در واقع هیچ دارویی برای درمان این بیماری موثر نیست، فقط پزشکان قبل از انجام جراحی مصرف آنتی بیوتیک برای کنترل عفونت را توصیه می‌کنند. جراحی فیستول با دو روش جراحی سنتی و لیزر انجام می‌شود. از آنجا که اغلب فیستول ها در مسیری حساس از اعصاب مقعد قرار دارند، معمولاً جراحی توسط پزشکان توصیه نمی‌شود، زیرا آسیب به این اعصاب می‌تواند عوارض شدیدترین از جمله بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده را به همراه داشته باشد.
منبع

امضای کاربر : https://dafeelectric.ir/
دوشنبه 18 اردیبهشت 1402 - 10:28
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ