زگیل تناسلی چیست + روشهای درمان
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::
زگیل تناسلی چیست + روشهای درمان
www.rozex.rozblog.com
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم

صفحه اصلی غدد و متابولیسم -50-زگیل تناسلی چیست + روشهای درمان

تعداد بازدید : 46
نویسنده پیام
yeganehsorani72 آفلاین


ارسال‌ها : 112
عضويت : 16 /5 /1399
تشکر شده : 2
زگیل تناسلی چیست + روشهای درمان
کرایو این زائده ها در زنان در نواحی مثل کشاله ران، واژن، مجرای ادرار، دیواره رحم و مقعد مشاهده می‌شود و در مردان نیز بر روی آلت تناسلی کشاله ران مقعد پوست اطراف ناحیه تناسلی قابل مشاهده است. این زائده های برجسته و خشن هستند و رنگ آنها مطابق پوست و کمی تیره تر از آن است.

این زائده های غیر سرطانی به شدت مسری و واگیردار هستند و با اولین تماس جنسی از یک شخص به شخص دیگر منتقل می شود. این بیماری اغلب در زنان و مردان کمتر از ۳۵ سال که از نظر جنسی فعال هستند، مشاهده می شود.

علت زگیل تناسلی
عامل به وجود آورنده زگیل تناسلی، نوعی ویروس به نام پاپیلومای انسانی یا hpv است. این ویروس که از انواع ویروس های dna دارد، بیش از ۱۰۰ نوع مختلف داشته و حدود ۴۰ نوع از آن می تواند باعث ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی شود و مابقی هم عامل ایجاد زگیل در دیگر نواحی بدن مثل دست و پا صورت است.

رایج ترین انواع عامل ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی می شوند، شامل ۶ ، ۱۱ تا ۱۶ و ۱۸ می شود. برخی از انواع ویروس ها خطرناک و مابقی بی خطر هستند. انواع خطرناک می‌توانند عامل ایجاد عوارضی مثل سرطان در زنان و مردان شوند.

همانطور که ذکر کردیم زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربتی است که با تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند، بعد از وارد شدن ویروس به بدن در برخی از افراد باعث زگیل شده و در برخی دیگر هیچ نشانه ظاهری را ایجاد نمی کند، در موقع فرد ناقل ویروس شده و می تواند آن را به دیگران انتقال دهد، اما زگیل تناسلی مشاهده نمی‌شود.

علائم
علائم در بدن هر فرد فرد متفاوت می‌باشد، اما بیشتر نشانه های این بیماری که در اکثر افراد هم به یک شکل است، ظاهر شدن زگیل ها است. علائم و نشانه های ظاهری زگیل عبارتند از؛

زائده های برجسته، توپر و سفت
در لمس خشن هستند.
رنگ زائده ها با توجه به رنگ پوست هر شخص شخص یا کمی تیره تر از از خواهد بود.
زائده ها شکل ظاهری برجسته و گنبدی شکل دارند و اندازه زائده ها از یک میلیمتر تا یک سانتی متر متفاوت است.
زائده ها شبیه گل کلم هستند و ممکن است خوشه ای و یا تکی باشند.
سایر علائم و نشانه هایی که ممکن است، همراه با زگیل ها مشاهده شود، عبارتند از:

حساسیت در آن ناحیه یا احساس درد و سوزش
ترشحات غیر طبیعی از واژن
خارش و سوزش در نواحی مخاطی بدن
به ندرت خونریزی، خود زائده ها باعث خونریزی نمی‌شود، اما اگر در نواحی حساس مثل داخل مجرای ادرار رشد کرده باشند و سطح آن‌ها خراشیده شود، ممکن است بیمار دچار خونریزی شود.

راههای انتقال زگیل تناسلی
زگیل از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود و برای انتقال آن تنها تماس پوست با پوست کافی است، یعنی حتی از طریق در آغوش گرفتن هم احتمال انتقال بیماری وجود دارد. مهمترین راههای انتقال این بیماری عبارتند از؛

رابطه جنسی دهانی
رابطه جنسی مقعدی
رابطه جنسی واژینال
بوسیدن، در آغوش گرفتن و تماس اسباب بازی های جنسی آلوده به ویروس
همچنین این ویروس مدت زمان کمی بر روی سطوح باقی می‌ماند، بنابراین احتمال انتقال آن از طریق استخر، وسایل مشترک مثل حوله و لباس بسیار کم است با این حال توصیه می شود، از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی به شدت پرهیز کنید.

زمان دقیق برای درگیری با ویروس تا ایجاد زائده ها وجود ندارد، یعنی ممکن است زائده های زگیل چند هفته یا حتی چند ماه بعد از ابتلا به ویروس ظاهر شود.

درمان زگیل تناسلی
متاسفانه راهی برای اینکه بتوان به طور کامل بدن را از ویروس پاکسازی کرد، وجود ندارد، بنابراین چون ویروس در بدن می‌ماند، ممکن است هر چند وقت یکبار (کاملاً بستگی به بدن هر شخص دارد.) زائده ها رشد کنند. البته تحقیقات نشان داده ویروس زگیل یا همان پاپیلومای انسانی بعد از گذشت حدود ۲ تا ۵ سال توسط سیستم ایمنی تضعیف شده و حداقل احتمال انتقال آن به دیگران کاهش می یابد.

بنابراین روش های درمانی که برای زگیل وجود دارد، جهت پاکسازی و از بین بردن زائده ها کاربرد دارد. بیماران باید به محض مشاهده زائده ها برای درمان به پزشک مراجعه کنند، در غیر اینصورت در طی مدت کمی زائده ها رشد کرده تکثیر می شود و وضعیت ناخوشایند و دردناک را به بار خواهد آورد. درمان هایی که برای از بین بردن زائده زگیل مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از؛

کرایو یا همان سرما درمانی یک روش رایج برای درمان درمان زگیل است. درمان شامل اسپری گاز مخصوص و سرد روی زائده های زگیل است. این گاز داخل زائده ها نفوذ کرده و به تدریج سلولهای آن را از بین می‌برد. بنابراین ممکن است برای درمان زائده های بزرگتر به دوتا شش جلسه کرایو نیاز باشد. از طرفی کرایو درمانی برای زگیل هایی که در نواحی حساس مثل داخل واژن یا داخل مقعد رشد کرده‌اند، امکان پذیر نیست.

این روش باعث درد و خونریزی نمی شود، ولی چون میزان پاکسازی کمتری دارد، احتمال عود زگیل ها در این روش بیشتر است.

الکتروکوتر
در روش درمان با الکتروکوتر که نوعی روش جراحی است از جریان الکتریسیته برای از بین بردن زائده ها و سوزاندن آن ها استفاده می شود. متاسفانه الکتروکوتر روش ایمنی نیست، چرا که احتمال سوختگی پوست در این روش بسیار زیاد است و درد و تورم شدید پس از آن دیگر عوارض این روش به شمار می‌رود.

داروها و پماد ها
داروها و پماد های متنوع برای درمان این بیماری وجود دارد، میزان تاثیرگذاری این داروها یکسان نیست و در هر حال برای از بین بردن زائده ها با این روش بین چندین هفته تا چندین ماه زمان نیاز باشد، در صورتی که با انجام روشهای جراحی تنها در یک جلسه می‌توان این زائده ها را از بین برد. در ضمن مصرف دارو برای زائده هایی که داخل نواحی حساس رشد کرده است، امکان پذیر نیست.

برخی از مهمترین محلول ها و داروهایی که برای درمان این بیماری کاربرد دارند، عبارتند از؛

پماد ایمی کیمود
پودوفیلوکس
تری کلرواستیک اسید
روش های تشخیص زگیل تناسلی
برای تشخیص این بیماری باید از زائده های زگیل نمونه برداری کرد. زیرا ویروس زگیل تناسلی در مایعات بدن مثل ادرار، خون وجود ندارد.

نمونه برداری در زنان از مخاط واژن یا مقعد و یا زائده های زگیل انجام می شود و در مردان نیز این نمونه از مقعد و یا زائده ها برداشت می شود. لازم به ذکر است که معمولاً پزشک با معاینه بصری این بیماری را تشخیص می‌دهد، و نمونه برداری از داده ها اغلب جهت تشخیص نوع ویروسی که عامل ایجاد بیماری شده انجام می شود. زیرا تعیین نوع ویروسی که باعث بیماری شده، در تعیین عوارض احتمالی بسیار اهمیت دارد.

عوارض زگیل تناسلی
درگیری با نوع خطرناک این ویروس می تواند عامل ایجاد عوارض خطرناکی باشد، که در طی چندین سال درگیری با بیماری عامل ایجاد انواع سرطان ها در زنان و مردان هر چند که عوارض بیماری برای زنان خطرناک تر از مردان است.

نوعی کم خطر این ویروس فقط باعث ایجاد زگیل می شود، اما نوع پرخطر می تواند به تدریج ساختار سلول ها را تغییر داده و باعث ایجاد انواع سرطان شود. شایع ترین سرطانی که زنان را درگیر می‌کند، سرطان دهانه رحم است. بنابراین به زنان به خصوص زنانی که قبلاً سابقه ابتلا به زگیل تناسلی را داشته اند توصیه می شود، مرتباً برای چکاپ و انجام تست پاپ اسمیر مراجعه کنند.

لازم به ذکر است که مردان نیز از عوارض این ویروس در امان نبوده و ابتلا به آن می‌تواند خطر ایجاد سرطان مقعد، آلت تناسلی و یا حتی گلو را برای مردان افزایش دهد.

راههای پیشگیری
مطمئن‌ترین راه پیشگیری از این ویروس این است که فرد رابطه جنسی برقراری نکند. همچنین راه مطمئن برای در امان ماندن از عوارض این بیماری دریافت واکسن hpv است. این واکسن فرد را در برابر انواع خطرناک این ویروس ایمن می کند و حداقل خطر ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش می‌دهد. استفاده از کاندوم نیز راه صددرصدی نیست با این حال توصیه می شود زیرا خطر انتقال را کاهش خواهد داد.
منبع

امضای کاربر : https://dafeelectric.ir/
چهارشنبه 24 خرداد 1402 - 10:14
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.تمامي حقوق محفوظ است . طراح قالبــــ : روزیکســــ